Nowy kościół

I. NOWY KOŚCIÓŁ

1. RzeszówBudziwój, Parafia Matki Bożej Śnieżnej

2. Kościół parafialny, p.w. Matki Bożej Śnieżnej.

3. Motywem budowy nowego kościoła było to, że dotychczasowy kościół parafialny (także p.w. Matki Bożej Śnieżnej, zbudowany w latach 1905-1907, rozbudowany w latach 1961- 1962), był za mały, wobec wzrastającej liczby wiernych.

4. Starania przeprowadzono standardowe, trudności nie było bo czas komuny się skończył, istniała tylko potrzeba „odrolnienia” działki, co pociągnęło za sobą stosowne koszty. Pozwolenia władz otrzymano w sierpniu 1999 r.

5. Autor projektu: inż. Henryk Sobolewski.

6. Kapłan budowniczy: ks. prałat Kazimierz Guzy (ur. 2.01.1941 r., + 1.12.2009 r.), proboszcz w Budziwoju od 13.10.1980 r. do 1.12.2009 r.

7. Kamień węgielny pochodzi z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, poświęcony i wmurowany przez ks. bpa Kazimierza Górnego w dniu 5.08. 2002 r., podczas odpustu parafialnego.

8. Budowę rozpoczęto w dniu 5 września 1999 r. od uroczystego poświęcenia placu i narzędzi przez ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. Budowę zakończono w 2002 r. Uposażanie wnętrza świątyni i zagospodarowywanie otoczenia trwa nadal.

9. Kościół poświęcił ks. bp Kazimierz Górny w dniu 5.08.2002 r.

10. Budową kierował ks. prałat Kazimierz Guzy. W tym trudzie wspierała go Rada Parafialna oraz Komitet Budowy Kościoła, w skład którego wchodziło 62 osoby, były one tzw. rejonowymi w 31 rejonach parafiizbierali fundusze i organizowali ludzi do pracy. W okresie budowy kościoła parafianie przepracowali społecznie ok. 4800 dniówek ( np. w roku 2001 – 1400 dniówek), a złożone ofiary w latach 1999-2009 wynoszą ok. 1 900 000 . Do najbardziej aktywnych parafian należeli: Eugeniusz Pałka, Roman Pałka, Ignacy Tłuczek, Zdzisław Nalepa, Stanisław Chmiel, Emil Pizło, Marian Kotula, Kazimierz Cioch, Eugeniusz Paśkiewicz.

11. Budowano z ofiar wiernych.

12. Wyposażanie świątyni trwa. Do tej pory uczyniono m.in.: dużych rozmiarów krzyż z figurą Pana Jezusa, wykonany w drewnie lipowym przez artystów rzeźbiarzy Dorotę i Józefa Powroźnik oraz duże obrazy Pana Jezusa Miłosiernego i św. Antoniego, które na płótnie wykonał malarz Oleg Czyżowski (złocenia wykonała Edyta Powroźnik – Dedio) – obrazy i krzyż zostały poświęcone przez ks. bpa Edwarda Białogłowskiego 5.08.2009 r.; polichromia – m.in. wizerunki M.B. Częstochowskiej, M.B. Ostrobramskiej, M.B. z Kalwarii Zebrzydowskiej, M.B. z Kalwarii Pacławskiej, M.B. Boreckiej i M.B. Łaskawej z Chmielnika Rzeszowskiego – zaprojektowane i wykonane przez malarza Claudio Cani (Włoch z Sycylii) w latach 2009-2010; Droga Krzyżowa – poświęcona przez ks. bpa Kazimierza Górnego 13.11.2011 r., zaprojektowana i wykonana w mosiądzu przez Urszulę i Marcina Szczepaniak.

13. Kościół nie był konsekrowany.