Bez kategorii

To już piąty

Ksiazka2
Wpisany przez jerzy_buczek

Eklezjologia stała się od Soboru Watykańskiego II najczęściej podejmowanym traktatem teologicznym. Próba odpowiedzi przez Sobór na pytanie: „kim jesteś Kościele sam w sobie i dla świata?”, w okresie posoborowym stała się powodem do wielu dyskusji i poszukiwań tożsamości Kościoła. Początkowo priorytet zdobyło określenie: „lud Boży”, potem po 1985 roku zaczęła dominować kategoria „communio”. W ostatnich latach widać na nowo duże zainteresowanie tematyką Kościoła. Powodów jest wiele: kryzys wiary, brak powołań, laicyzacja, utrata autorytetu w związku z skandalami z duchownymi, medialne odchodzenie z Kościoła wiernych, równocześnie ożywienie działań małych wspólnot, świadectwo męczenników w wielu rejonach świata. Również wielu teologów, którzy mają duże doświadczenie Soboru i lat posoborowych, podejmują, jako dzieła wieńczące swoje teologiczne analizy, zagadnienie eklezjologii. Tak uczynił Walter Kasper, podobnie Ks. Czesław Bartnik.

Informacje o autorze

jerzy_buczek

Zostaw komentarz